Symbol Słońca
Słońce to źródło życiodajnej energii, ale na przestrzeni wieków budziło też strach, inspirowało artystów i było obiektem kultu. Od zarania dziejów na całym świecie powstają dzieła sztuki, biżuteria, a nawet budynki nawiązujące do jego symboliki. Czego dokładnie symbolem jest słońce? Wyjaśniamy.
Historia i symbolizm słońca
-
Znaczenie słońca w różnych kulturach
Słońce pojawiające się na niebie wyznaczało rytm roku i często było utożsamiane z bóstwem. W wielu kulturach jest głównym bohaterem mitów i legend. Jest symbolem nieskończoności, mądrości, witalności, płodności, życia i ognia.
W większości kultur stanowi dominujący symbol energii twórczej, często widziano w nim najwyższe bóstwo i manifestację wszechwiedzącej mocy
-
Mitologia i wierzenia
-
Symbolika słońca w starożytnych cywilizacjach
-
W starożytności słońce uznawano za siłę twórczą. Symbolizowało światło i życie. Oprócz tego uważano, że strzeże sprawiedliwości. Stąd wywiódł się kult słońca – w starożytnych kulturach było ono bogiem.
W większości kultur słońce kojarzone jest z pierwiastkiem męskim.
-
-
Słońce jako bóstwo
-
Helios – ten grecki bóg miał każdego dnia odbywać wędrówkę po nieboskłonie – na rydwanie zaprzężonym w białe konie. Helios był uosobieniem słońca, które symbolizowało źródła życia i światła. W Rzymie zaadoptowano jego cechy w kulcie boga Sol, którego święto przypadało na 8 sierpnia.
-
Mitra – bóstwo solarne w mitologii indoirańskiej, którego kult narodził się w II tysiącleciu p.n.e. Panował on nad zmianami kosmicznymi, strzegł porządku społecznego, chronił majestat królewski i występował jako sędzia w zaświatach. W okresie hellenistycznym bóg pojawił się w Grecji, gdzie jego kult nabrał cech ezoterycznych. W I wieku kult Mitry (mitraizm) zaczął szerzyć się w Rzymie. Ciekawostką jest, że w imperium rzymskim czczono dzień narodzin Mitry dnia 25 grudnia. Chrześcijaństwo przejęło tę datę jako dzień narodzin Chrystusa, który również symbolizuje światłość.
-
Ra (Re) – w wierzeniach starożytnych Egipcjan bóg Słońca, stwórca świata i pan ładu we Wszechświecie.
-
Surya – to solarne bóstwo wedyjskie. Bóg ten miał odpędzać wrogów, ciemności i choroby.
-
-
- Atrybuty słoneczne
-
-
Złoty dysk słoneczny
-
Osadzony na głowie dysk słoneczny był obiektem kultu związanego z bogiem Ra. Natomiast dysk z Nebry pochodzący z epoki brązu i mający zdobienia ze złota służył najprawdopodobniej do pomiarów astronomicznych.
-
-
Tarcza słoneczna
-
Należy do najstarszych oznak słonecznego bóstwa i potęgi. Niekiedy przedstawiano ją w postaci uskrzydlonej, łącząc symbol słońca i orła co oznaczało pełnię obrazu kosmicznej energii. Często był to po prostu okrąg, z otworem w środku, np. w Chinach taki dysk oznaczał duchową doskonałość.
-
-
Gwiazdosłońce
-
Czteroramienna gwiazda z promieniami po bokach to nawiązanie do symbolu astralnego boga słońca, sprawiedliwości i prawdy Utu ze starożytnej Mezopotamii, a jednocześnie starożytna interpretacja mocy najważniejszej gwiazdy naszego układu słonecznego, czyli Słońca.
Znaczenie słońca
-
Energia, źródło życia, witalność
Słońce jest źródłem siły aktywnej – motywuje do działania, kojarzy się zdrowiem, bezpieczeństwem i chęcią życia. Ponadto symbolizuje odwagę, rozkwit, oświecenie oraz prawdę.
-
Pozytywne konotacje
Słońce wiąże się z pozytywnym spojrzeniem na świat oraz radością. Im słoneczniejsza pogoda, tym wyższy pozom serotoniny w organizmie. To dlatego słońce jest kojarzone z radością, optymizmem, mocą i władzą, a także inspiruje do twórczości artystycznej.
Symbolika słońca
-
Światło i iluminacja, oświecenie, prawda i wiedza, duchowość
Słońce symbolizuje poznanie duchowe, jest utożsamiane z prawdziwą wiedzą i z dowiedzeniem się prawdy o samym sobie. W astrologii słońce to symbol samoświadomej jaźni.
-
Zygzaki i promienie, słońce jako ognisty krąg
Słońce z Werginy pochodzące ze starożytnej Grecji miało 16 promieni, które prawdopodobnie symbolizowały bóstwa i żywioły. Natomiast słońce przedstawiane jako ognisty krąg to symbol ognia. Często słońce było wyrażane symbolem spirali.
-
Znaczenie kolorów
Do przedstawiania słońca najczęściej wykorzystywany jest: żółty – symbol młodości, szczęścia, dobrej energii; złoty symbolizujący bogactwo, władzę; pomarańczowy wyrażający siłę i płodność.
-
Zwierzęce symbole
W sztuce zachodu Słońce najczęściej przedstawiane było pod postacią lwa, orła, feniksa lub uskrzydlonego węża.
Zastosowanie symbolu słońca
-
Tkaniny i odzież
-
Hafty słoneczne, printy i wzory słoneczne, stylizowane słońce, zdobienia na odzieży
-
Symbole planet, znaki zodiaku oraz motyw słońca są i dziś chętnie wykorzystywane przez projektantów mody. Położona najbliżej Ziemi gwiazda zainspirowała m.in. Marię Grazię Chiuri, która zaprojektowała sukienki z solarnym printem dla domu mody Diora. Także Peter Dundas pracujący niegdyś dla Emilio Pucci stworzył zwiewne peleryny ozdobione motywem słońca.
-
Biżuteria
-
Naszyjniki i wisiorki słoneczne, bransoletki i pierścionki słoneczne, kolczyki słoneczne, klipsy i spinki słoneczne
-
Dawniej biżuteria z motywem słońca miała znaczenie magiczne. Dziś to m.in. my tworzymy ozdoby odwołujące się do symboliki tej gwiazdy. W naszej pracowni powstają kolczyki (wiszące i na sztyfcie), a także pierścionki z ze słońcem w roli głównej. Perełką w naszej kolekcji są naszyjniki – talizmany i tarcze słoneczne – ozdobione np. granatem.
-
Architektura
-
Słońce w mozaikach, witraże słoneczne, dekoracje elewacji, rzeźby i reliefy słoneczne
-
Motyw ten jest popularny także w polskiej architekturze. Amorek z tarczą słoneczną zdobi portal dawnego klasztoru na wyspie Piasek we Wrocławiu. Słońce jest tłem tarcz zegarowych znajdujących się na wieżach ratuszowych. Natomiast mozaiki z motywem solarnym zdobią zarówno ściany, jak i posadzki.
Biżuteria z symbolem słońca
W Mokave kochamy symbolikę, a słońce jest jednym z najstarszych i najsilniej wpływającym na człowieka znakiem. Solarne motywy występują w naszym wzornictwie pod wieloma postaciami – klasycznego symbolu promienistego Słońca, talizmanu Tarczy Słonecznej, czy wyobrażeniem antycznego bóstwa Mitra. Poznaj nasze wzory symbolu słońca:
-
Naszyjnik Solaris
Podsumowanie
Bez słońca nie byłoby ani życia, ani kultury. To symbol życiodajnej energii, walki z mrokiem, płodności, witalności i oświecenia. Potencjał tego motywu solarnego ciągle pozostaje niewyczerpany. To właśnie dlatego słońce ciągle jest odkrywane na nowo – w sztuce, literaturze i w jubilerstwie.