...

✦ DARMOWA DOSTAWA NA TERENIE POLSKI JUŻ OD 400 ZŁ ✦

Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Pola Chrobot prowadząca działalność gospodarczą pod firmą JUBILERKA POLA CHROBOT. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności, która zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: sklep@mokave.pl lub tel.: +48 506 112 196.

Wiedza

16 sierpnia, 2023

Jakie są próby złota

Złoto jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Au (od łacińskiego aurum), należy do grupy miedzianowców. W czystej postaci jest żółtopomarańczowym, gęstym i plastycznym metalem. To rzadki i jeden z najbardziej cenionych metali szlachetnych, wykorzystywany do produkowania biżuterii, monet oraz innych przedmiotów.

Dlaczego biżuteria nie jest z czystego złota?

Czyste złoto było znane i wykorzystywane już w czasach starożytnych. Do wyrobu biżuterii zaczęto stosować stopy, dodając co czystego złota domieszki innych metali. Miało to na celu przede wszystkim jego utwardzenie, ponieważ czyste złoto jest bardzo miękkie i biżuteria z niego wykonana byłaby podatna na odkształcenia i uszkodzenia. Współcześnie wyroby biżuteryjne tworzy się ze złota i domieszek najczęściej takich metali, jak: miedź, srebro i cynk. Zapewnia to trwałość w użytkowaniu, ma jednak wpływ na kolor – w zależności od domieszki od jasnożółtego klasycznego koloru, przez różowy, po biały odcień. Każdy wyrób ze złota ma określoną próbę. Czym cechują się poszczególne próby złota i jaka próba złota jest najlepsza?

Próba złota – co to jest?

Próba złota jest sposobem, który pozwala określić, jaka jest ilość czystego złota zawarta w stopie metalu. Co dokładnie oznacza próba złota? Wskazuje, ile jednostek masy czystego kruszcu znajduje się w 1000 jednostkach masy danego stopu. Zawartość złota w stopie wyraża się w promilach albo w karatach. Im wyższa próba złota, tym zawiera procentowo więcej złota w gramie.

Różnice pomiędzy próbami złota wpływają na jakość wykonanych z nich produktów. Złoto wyższej próby sprawia, że wyroby są bardziej szlachetne ale bardziej podatne na zarysowania. Z kolei niska próba 333 ciemnieje, ponieważ utleniają się domieszki, które stanowią większość w stopie. Pamiętać trzeba, że tak naprawdę każdy wyrób ze złota będzie podatny na zarysowania, ponieważ jest to plastyczny metal. Warto zatem wybierać produkty, które wykonane są ze stopów, gdzie ponad połowę stanowi czyste złoto (próba 585 i wyższe).

W Mokave.pl wykonujemy biżuterię i obrączki z próby 585 i 750. Naszym zdaniem takie produkty zapewniają jakość i stanowią ponadczasową wartość. Wykonujemy biżuterię ze złota w trzech kolorach:

  • żółty,
  • różowy,
  • biały.

Podstawową ofertą z tego kruszcu są obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe.

Wykonujemy także na indywidualne zamówienie każdy z naszych podstawowych, autorskich wzorów, np. naszyjnik PEŁNIA oraz ponadczasowe klasyczne wzory np. kolczyki kuleczki drobne.

Popularne próby złota

Ilość złota w stopie można wyrazić również za pomocą karatów. 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie. Próby złota to:

  • 0- próba 999 (24 karaty) – to najczystsze złoto, które zawiera 99,9% czystego złota,
  • 1- próba 916 (22 karaty) – to złoto, które zawiera 91,6% czystego złota,
  • 2 – próba 750 (18 karatów) – to złoto, które zawiera 75% czystego złota,
  • 3 – próba 585 (14 karatów) – to złoto, które zawiera 58,5% czystego złota,
  • 4 – próba 500 (12 karatów) – to złoto, które zawiera 50% czystego złota,
  • 5 – próba 375 (9 karatów) – to złoto, które zawiera 37,5% czystego złota.
  • 6 – Próba 333 (8 karatów) – to złoto, które zawiera 33,3% czystego złota

Jak rozpoznać próbę złota na biżuterii?

Oznaczenia prób złota w Polsce zostały określone w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Gospodarki w dniu 31 maja 2012 roku. Badaniem i oznaczaniem wyrobów m.in. ze złota zajmuje się Urząd Probierczy. Każdy produkt wykonany ze złota, o wadze powyżej 1 g, powinien zawierać w sobie nabitą cechę probierczą. Do Urzędu można także udać się z własnej potrzeby, jeśli chcemy zbadać jakość i próbę biżuterii lub innego przedmiotu, którego nie jesteśmy pewni.

Cecha probiercza określa metal szlachetny, z którego wykonano biżuterię. Symbolika jest następująca:

  • Głowa rycerza oznacza biżuterię ze złota.
  • Głowa kobiety oznacza biżuterię ze srebra.
  • Głowa konia oznacza biżuterię z platyny.
  • Głowa psa oznacza biżuterię z palladu.

Cecha probiercza zawiera także symbol liczby i litery. Liczby 0 do 6 – to oznaczenia próby złota i stosowane są według tabeli opisanej powyżej, czyli np. cyfrą 3 oznaczone są produkty wykonane ze złota próby 585. Z kolei litera to symbol Urzędu Probierczego, który sprawdzał produkt, np. L to Urząd Probierczy z Łodzi, W to Warszawa, a V to Wrocław.

Jak jest mierzona próba złota?

Doświadczony jubiler umie rozpoznać złoto po kolorze, odcieniu i wadze, ale nie jest to badanie precyzyjne i w pełni poprawne. Są inne metody potwierdzające czy produkt jest ze złota, np.:

  • Badanie Urzędu Probierczego. To organ, który realizuje zadania w zakresie przeprowadzania badań i oznaczania wyrobów zawierających metale szlachetne oraz nadzoru nad wykonywaniem przepisów ustawy Prawo probiercze z dnia 1 kwietnia 2011 r. Takie badanie Urząd Probierczy wykonuje za określoną z góry opłatą.
  • Ciecze probiercze. To specjalnie przygotowane roztwory chlorku złota, stężone odpowiednio na daną próbę złota. Badany przedmiot trzeba lekko naruszyć na powierzchni, np. kamieniem probierczym. Następnie należy skropić to miejsce niewielką ilością cieczy. Jeśli punkt styku zabarwi się na czarno, to przedmiot nie jest ze złota. Jeśli zabarwi się na brązowo, to przedmiot jest niższej próby lub ma niewielką ilość złota w sobie. Jeśli nie zajdzie żadna reakcja – przedmiot jest wykonany w danej próbie, co ciecz probiercza lub wyższej. Testując złoto, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo złotego produktu – osoby niewprawione mogą bowiem w trakcie weryfikacji doprowadzić do trwałego uszkodzenia kruszcu. Najlepiej badanie takie wykonać u jubilera.

Wpływ próby złota na wartość

Na cenę złota wpływa przede wszystkim jego próba. Im wyższa – tym więcej trzeba zapłacić produkt. Wynika to z wyższej zawartości czystego złota w gramie produktu. Inną cenę ma także gram złota w gotowym produkcie, np. w obrączkach czy biżuterii, a inną ma gram złota w sztabce inwestycyjnej. Ta pierwsza jest wyższa, ponieważ wraz ze szlachetnym materiałem otrzymujemy estetyczny i symboliczny produkt gotowy do codziennego użytku.

Podsumowanie

Złoto jest jednym z najdroższych, a jednocześnie najpopularniejszych metali szlachetnych. Jego cena zależy przede wszystkim od próby, czyli ilości czystego kruszcu w stopie. Wiedza o próbach złota jest istotna nie tylko, gdy wybierasz się po biżuterię, ale przede wszystkim, gdy chcesz potraktować zakup złota jako inwestycję.