...

✦ DARMOWA DOSTAWA NA TERENIE POLSKI JUŻ OD 400 ZŁ ✦

Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem sklepu internetowego jest Pola Chrobot prowadząca działalność gospodarczą pod firmą JUBILERKA POLA CHROBOT. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności, która zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: sklep@mokave.pl lub tel.: +48 506 112 196.

Wiedza

29 września, 2023

Najsilniejszy talizman ochronny – czy warto w niego inwestować?

Człowiek zaczął tworzyć biżuterię nie dlatego, że była praktyczna, a dlatego, że potrzebował symboli oprawionych w atrakcyjne formy. Miały one chronić, zapewniać pomyślność i przyciągać dobrobyt. Dziś możesz wierzyć w moc talizmanów lub nie, ale bywa, że potrzebujesz czegoś, co pomoże ci radzić sobie z trudami codziennego życia i ma dodawać dobrej energii.

W ludziach zakorzenione myślenie magiczne i życzeniowe. To ono tysiące lat temu spowodowało, że powstała symboliczna biżuteria o – jak uważano – niezwykłych mocach.

Czym się różni talizman od amuletu?

Amulet (łac. amuletum) ma przede wszystkim chronić swojego właściciela przed nieszczęściami i zewnętrznymi złymi wpływami. To osobisty przedmiot magiczny. Ma określony kształt, może być pokryty tekstowymi formułami magicznymi, znakami lub zupełnie „pusty”.

Talizman to często drobny przedmiot, o właściwościach magicznych, który ma zapewniać swojemu właścicielowi przede wszystkich szczęście, a także opiekę dobrych duchów. Ma też przyciągać dobrą energię oraz gwarantować pomyślność. Talizmanem może być każdy przedmiot, który można nosić przy sobie.

Czym jest talizman ochronny?

Rodowód słowa talizman ma dwa korzenie. Ten wyraz pochodzi od greckiego „telesma”, co oznacza konsekrację lub perskiego „talisam”, co tłumaczy się jako obraz magiczny z mistycznymi znakami przeciw czarom. Mówi to o jednej z funkcji talizmanu – ochronie przed nieszczęściami. Ma on jednak przede wszystkim kumulować dobrą energię i przekazywać ją noszącej go osobie.

Historia i pochodzenie talizmanów

Człowiek od zawsze przypisywał zwykłym przedmiotom nadprzyrodzone moce. Talizmanami były kły zwierząt, muszelki, a nawet koralowiec. W starożytnym Egipcie zaczęto nadawać symboliczne znaczenie biżuterii, którą nosili kobiety i mężczyźni. Do jej produkcji wykorzystywano złoto, szklane koraliki i kamienie.

W średniowieczu kościół zakazał i pozbywał się talizmanów, w zamian oferując święte medaliony i dewocjonalia. Funkcje talizmanów przejęły przedmioty oraz biżuteria z motywem krzyża i świętych. Niektóre ze średniowiecznych „talizmanów” tworzył św. Eligiusz Biskup – patron jubilerów i złotników.

Ewolucja talizmanów przez wieki

Dawniej mężczyźni nosili talizmany, by pomogły im w walce i w polowaniu. Z biegiem czasu stały się one domeną szamanów, kapłanek i kapłanów. Wykorzystywali oni talizmany jako formę symbolicznego artefaktu łączącego ludzi ze światem duchów. W starożytnych cywilizacjach biżuteria była noszona zarówno przez mężczyzn i kobiety, będąc ich ozdobą, oznaką statusu społecznego, a także osobistym talizmanem.

Do dziś ta magiczna biżuteria inspiruje artystów i jubilerów. Powstają zawieszki na bransoletki (typu charmsy) w kształcie koniczyn mające przynosić szczęście. W pracowniach jubilerskich tworzy się także naszyjniki z motywem gwiazdy, które mają spełniać funkcje przewodników i opiekunów, a także „magiczne” pierścienie i sygnety.

Rodzaje talizmanów ochronnych

Jakie kamienia pojawiają się w talizmanach ochronnych?

 • Czarny turmalin to minerał należący do grupy krzemianów. Jest uważany za jeden najsilniejszych talizmanów ochronnych. Ma chronić przed wampirami energetycznymi oraz przed negatywną energią. Talizman z czarnego turmalinu usuwa z organizmu jego właściciela destrukcyjne emocje.
 • Kryształ górski – talizman ochronny z tym silnie energetycznym kamieniem naturalnym gromadzi dobrą energię wokół noszącej go osoby, a odpycha tę złą. Pomaga oczyszczać z organizmu negatywne emocje. Oczyszcza otoczenie. Szczególnie polecane są talizmany z kryształem górskim surowym.
 • Granat należy do cenionych kamieni szlachetnych, ale jednocześnie chroni przed wpływem nieprzychylnych osób. Pomaga wzmocnić siłę koncentracji i pewności siebie. Pomaga walczyć z niskimi wibracjami.
 • Labradoryt pomaga uchronić przed negatywną energią, przynosząc jasność umysłu i kreatywność. Ma dobre właściwości energetyczne.

Osobiste, indywidualne talizmany to takie z kamieniami urodzeniowymi – przypisanymi do odpowiednich miesięcy. Mają one przynosić szczęście w różnej formie i przyciągać dobrą energię do osoby, która urodziła się w konkretnym momencie roku.

Symbole w talizmanach ochronnych

 • Okrąg oznacza doskonałość, pełnię, jedność boskość oraz symbolizuje proces syntezy i ochronę przed zagrożeniami.
 • Tarcza słoneczna może być elementem solarnego talizmanu, który zapewnia pogodny nastrój i pomaga pokonywać trudności. Harmonizuje czakry.
 • Hamsa (ręka Fatimy) to symbol ochrony przed złą energią i nieprzychylnymi ludźmi.
 • Księżyc to symbol doskonałości, dobrobytu oraz obfitości i cyklicznego odradzania się.

Jak działają talizmany ochronne?

To, jak będzie działać talizman ochronny, zależy tylko od ciebie. Możesz uwierzyć w jego moc i przyciąganie pozytywnej energii, a dostrzeżesz, jak dobre rzeczy dzieją się wokół ciebie. Możesz też traktować go jak niesztampową ozdobę i po prostu czuć się w nim świetnie.

Talizman ochronny nie wyrządzi ci krzywdy, nie będzie przyczyną kłopotów i niepomyślności. Nie wierząc w jego moc, nic nie tracisz – zyskujesz jednak wyróżniającą się ozdobę.

Popularne talizmany ochronne na rynku

 • Oko proroka chroni przed mocą złego spojrzenia.
 • Młot Thora chroni przed porażkami i startami.
 • Pierścień Atlantów chroni przed wypadkami, klątwami i urokami oraz agresją innych osób.
 • Oko Horusa chroni przed zazdrością innych ludzi i niebezpieczeństwami.

Jak wybrać najodpowiedniejszy talizman dla siebie?

Niech talizman tworzy z tobą jedną całość. Wybierz taki, który przedstawia twój ulubiony symbol. Pomyśl o takim o prostej formie i neutralnym wzornictwie. Niech jego urok i wyjątkowość tkwią w jego symbolice, a nie przesadzonym designie. Odkryj talizmany z kamieniami urodzeniowymi – takimi, które harmonizują z twoją aurą.

Twoim talizmanem może być najprostszy pierścionek lub bransoletka ofiarowane ci przez ważną dla ciebie osobę i z dobrymi intencjami. To ty nadajesz takiej biżuterii znaczenie.

Czy talizman ochronny jest inwestycją wartą uwagi?

Zdecydowanie. Talizman ochronny to twój prywatny dobry omen, coś, co przypomina cię pozytywnych chwilach w twoim życiu, oddalając od ciebie złą energię.